Borovice Limba ( Pinus cembra )

Borovice Limba – je jehličnatá dřevina pocházející z Alp. Patří mezi stále zelené rostliny a a dorůstá výšky 10 - 35 (i 43)m s kuželově vejčitým kompaktním tvarem koruny. Dřevo je měkké při zlomení větve roní silně pryskyřičnou emulzi. Jehličí je modrozelené, husté, tenké, tuhé, dlouhé 10 (i 12)cm, vyrůstají v hustých svazcích po 5ti kusech. Vydává příjemné aroma a právem se nazývá „ Královnou Alp“.

Dřevo borovice Limby je měkké dobře opracovatelné se zdravými, ale i černými suky, které jsou právě žádoucí. Obsahuje éterické oleje, které blahodárně působí na lidský organismus, psychiku, nespavost a v nejvyšší míře na zklidnění a snížení srdečního tepu, který je při spánku důležitý pro celkový odpočinek organismu. Má sílu uvolňovat dýchací cesty a celkově zlepšovat stav organismu. Již pouhá přítomnost borovice dodává energii, pracovitost, píli, moudrost, mladí a zvyšuje imunitu. 

Z borovice se získává olej účinný při kolice, závratích, bolestech zubů a uší, při hučení v uších a také při bolestech na prsou. Z jehličí borovice Limby lze připravit odvar či zápar prospěšný při onemocněních dýchacích cest a na zlepšení prokrvení. Obsahuje dezinfekční látky, které jsou lékařsky ověřeny a podloženy výzkumem.

Využití dřeva borovice Limby je velmi široké v nábytkářském průmyslu.V poslední době našlo největší využití ve výrobě postelí a celých ložnic. Velmi oblíbené je také pro výrobu různých doplňků do kuchyní např. chlebníky a jiné dekorativní doplňky domácností. Tam, kde již jsou ložnice vyrobeny z jiných materiálů, mohou tuto funkci nahradit různé typy vonných krabiček, které tuto atmosféru a funkčnost plně nahradí.

Tyto léčivé účinky přírodních látek z borovice Limby se využívají i jako masážní oleje, masti, atd.

V čem tkví ovšem hlavní jedinečnost borovice Limby? Za svůj dlouhý život v sobě shromažďuje dobrou energii, kterou vypouští ven.

PřílohaVelikost
PDF icon Ceník limby66.1 KB